Vezu odpad k recyklaci, ale ve skutečnosti je to lukrativní byznys s nelegálním odpadem.

0
1063

Nelegální odpady stále putují napříč Evropou. Většina těchto černých odpadků je materiálově nevyužitelná a nedají se recyklovat. Ve většině případů se takový náklad deklaruje jako odpad k recyklaci nebo zpracování. Je to rychlý způsob, jak přijít k penězům, protože nevyužitelný odpad nemá žádnou hodnotu a je nutné s ním nakládat takovým způsobem, který je v zemi původu několikanásobně dražší než například u nás nebo sousedním Polsku.

Nelegální smetiště odpadu.

Tyto nelegální odpady ze zahraničí končí na skládkách nebo ve spalovnách. V tom lepším případě. Rozdíl poplatků za skládkování nebo předání do zařízení k energetickému využití je znatelný. U nás za uložení komunálního odpadu na skládku nebo do zařízení pro energetické využití zaplatíte v průměru od 900 až 1 400 Kč za jednu tunu. Ceny se samozřejmě mohou lišit od druhu odpadu.

Co je to vlastně odpad ze zahraničí?

Každý stát v Evropě má nastavené odpadové hospodářství a s tím i povinnosti, vyplývající z legislativy daného státu.  U nás už známe, jak se takový odpad importuje za účelem recyklace, ale skutečnost je jiná. Nutno podotknout, že takový nelegální import odpadu ze zemí západní Evropy, nerealizují firmy, které se odpadem zabývají, nebo s ním nakládají v souladu s právními předpisy. Ve většině případů se jedná o logistické společnosti nebo nově tvořené subjekty za účelem řízení takové byznysu. Většinou tyto společnosti mají za jednatele bílého koně a když dojde k odhalení, tak se těžko vymáhá na takovém člověku právo nebo pokuta, která vyšla z odhalení nelegálního nakládání s odpadem.

Taková jedna čerstvě odhalená kauza s nelegálním odpadem se nyní řeší sousedním Polsku.

Nedávno objevil Polský reportér pořadu Fakta TVN nelegální skládku v chráněné krajinné oblasti poblíž hranic s Ukrajinou. Podařilo se mu podívat se na celý tento byznys z blízka a udělat fotky, dokonce natočit krátký video záznam. Jak už bývá zvykem, tak místní úřady nejprve tvrdili, že o tom nic nevědí a když se to mediálně propíralo, tak nařídili kontrolu daného objektu. Každý den je zvýšený provoz několik nákladních automobilů a tuny odpadků jsou vyklápěny v místě bývalého povrchového dolu v okrese Hrubieszow.  Je zajímavé, jaký odpad se dnes, kdy některé společnosti křičí po jeho nedostatku, aby nakrmili své spalovny, a to po celé Evropě, prostě se jenom zahrabe.

Evropská unie má ambiciózní cíle více recyklovat komunální odpady, nebo je využívat energeticky.

V čem je tedy problém?

Ona recyklace komunálního odpadu je hezká slovní úprava, nebo se dobře čte na různých zpravodajských webech. Bijeme se na prsa a křičíme po kruhové ekonomice. U nás jsme nejlepší v třídění odpadů a trháme rekordy.

Kolik se skutečně materiálově recykluje, to už se nikde moc nedovíme. Recyklace je výrobní proces, kterému předchází takzvaná příprava na recyklaci. A tato příprava, nebo dotřídění je jedna z nejdražších položek celého procesu úpravy odpadu.

Nakonec bychom se mohli dočkat i takových zpráv, že jsem vytřídily víc než zítra nebo pozítří.

Lidé třiďte odpady, ale bděte, nad tím, co se děje s odpadem, který doma vytřídíte.

Zdroje: tvn24.pl

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím zadejte svůj komentář!
Prosím zde zadejte své jméno