- Reklama -spot_img

Recyklace plastových odpadů byla vždy závislá na Číně.

Aktuálně

Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

Poslední oficiální údaje ukazují, že Čína za rok 2016 na své území dovezla bezmála 11 milionu tun plastového odpadu. Tato data jsou ovšem pouze z legalizovaných dovozů. Nelegální importy plastových odpadů v žádné statistice nenajdeme. Tyto čísla budou také zajímavá. To co se děje v současné době v recyklačním průmyslu a trhu s odpadem nechává na některých společnostech jasnou skvrnu svého minulého počínání. Plastové odpady, které tyto firmy upravovali nebo připravovali k recyklaci, nebyly pro evropský trh a recyklátory zajímavý. V mnoha případech byla kvalita takového odpadu špatná.

Čínští celníci identifikují plastovou drť. 

Evropský recyklátor nabádal odpadářské společnosti k lepšímu vytřídění. Převážně slyšel, že pokud oni nemají zájem o takový odpad, vyvezeme ho do Číny. Tam proti kvalitě nikdo neremcá a vezmou vše.

Tato chiméra je známa zejména v odvětví recyklace plastových odpadů. Stala „závislostí“ na Číně a tak její nedávný krok zákazu dovozu odpadu, zanechal dodavatele na pospas.

Podle zástupců Čínské asociace pro plastové odpady se očekává, že dovozní licence na plastový odpad budou vydávány jen do roku 2018. Nicméně je zcela zřejmé, že se to bude týkat pouze těch zpracovatelských závodů, které prokáží čisté záznamy a plné dodržování ekologických předpisů.

Plastové odpady, které se vyváželi do Číny. Na evropském trhu mají dnes nulovou hodnotu.

Z toho plyne, že se do Číny v příštím roce odveze jistě mnohem méně. Odborníci tvrdí, že čísla mohou klesnout až na 30-40% z normálních hodnot. Evropští a další zahraniční dodavatelé, by museli najít alternativní odbytiště pro asi 7 milionů tun plastového odpadu.

Co se v tuto chvíli vlastně na trhu s plastovým odpadem děje?

Odpady, které se hojně vyváželi v kontejnerech do Číny v některých případech, mají nulovou hodnotu. Pro evropské zpracovatele je tento materiál nezpracovatelný. Naopak ceny plastového odpadu v Číně pomalu rostou až o 30% kvůli jeho nedostatku. Zákaz dovozu také vedl k převodu výrobních kapacit pro zpracování odpadu do jiných zemí v regionu. Tím jsou Tchaj-wan, Indonésie, Malajsie nebo Vietnam.

Jak reagovat na trh a poptávku s plastovým odpadem?

Čína jasně dala signál, že nechce do své země takové odpady, které nesplňují standardy vyspělé recyklace. Je tedy už na čase přestat plakat a začít pracovat. Některé odpadové firmy už se tomuto trhu a poptávce odpadů přizpůsobili. Zejména investovali do lepší separace a tedy kvalitnější výstup suroviny pro recyklaci plastových odpadů.

Taková je realita v Číně. Vlastní odpad, který se produkuje, ale místní správa to neřeší. Tohle se má do budoucna změnit.

Recyklace odpadu bude vždy reagovat na poptávku a trh. Regulace nebo umělé ovlivňování trhu nikam nevede. Každá země by si měla vytvořit vlastní surovinovou politiku, a když nebude soběstačná potom hledat zdroje v zahraničí. To je hlavní důvod čínského opatření, protože vlastní produkce odpadů v Číně je jedna z největších na světe a do posledních let, tam nikdo tento problém neřešil. Surovinové zdroje v Číně jsou velké a místní podnikatelé už na to aktivně reagují ve všech odvětvích zpracování odpadů.

Nečekejme na zázrak, ale hledejme nové trhy a začněme s odpadem lépe hospodařit!

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace