- Reklama -spot_img

Evropské fondy pro recyklaci byly z velké části vytunelovány, tvrdí studie

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Skandální chaos v rozdělování dotací na odpadové projekty odhalila dosud nezveřejněná studie ministerstva životního prostředí, kterou získalo Hnutí DUHA . Resort životního prostředí chce přesto opět investovat do nepodporovaných spaloven.

Nebývalý chaos v rozdělování dotací na odpadové projekty odhalila dosud nezveřejněná studie ministerstva životního prostředí, kterou získalo Hnutí DUHA. Evropské fondy určené na zvýšení recyklace komunálních odpadů byly z osmdesáti procent použity na jiné, neprioritní projekty.

Operační program životní prostředí (OPŽP) 2007 – 2013 disponoval 612 miliony eur, které měly být použity pro priority Plánu odpadového hospodářství (POH), tedy k nižšímu skládkování bioodpadů a zvýšení recyklace komunálních odpadů na padesát procent.

To se však nestalo: „Lze konstatovat, že 80 % kapacit pro nakládání s odpady podpořených z OPŽP neodpovídalo potřebám plnění cílů POH ČR,“ tvrdí studie ministerstva životního prostředí na straně patnáct. „K eliminaci dlouhodobě existujících slabých míst v plnění cílů POH ČR zařízení podpořená v rámci OPŽP nepřispívají,“ stojí pak v hlavních závěrech.

„Evropské peníze na šetrné odpadové projekty byly skandálně vytunelovány. Osmdesát procent evropských dotací pro recyklaci odpadů bylo použito na jiné, neprioritní projekty, třeba pro ziskové hospodaření s kovy,“ uvedl odpadový expert Hnutí DUHA Ivo Kropáček.

Z operačního programu byla totiž namísto projektů na recyklaci komunálních odpadů podporována zařízení na úpravu stavebních a kovových odpadů. Dokument k tomu na straně uvádí: „Cíl recyklace pro stavební a demoliční odpady k 31. 12. 2005 [byl] splněn v roce 2002, cíl k 31. 12. 2012 [byl] splněn v roce 2003…;cíle pro nakládání s odpady kovů v POH ČR nebyly vůbec stanoveny, protože se jedná o ziskovou činnost.“

Podle Kropáčka proto není divu, že Evropská komise za této situace odmítá financovat další nedůležité projekty, jakými jsou i spalovny odpadků. „Ministr Brabec, by měl v právě připravovaném Operačním programu životní prostředí na léta 2014 – 2020 rozumně žádat peníze pro prevenci a recyklaci a nikoli na neodůvodněné spalovny,“ uvedl expert Hnutí DUHA.

Studie je reakcí ministerstva na kritiku Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) z roku 2011. NKÚ ministerstvu životního prostředí mimo jiné vytkl, že peníze soustřeďuje do několika mamutích projektů a nevyhodnocuje, jestli utrácení peněz skutečně napomáhá lépe využívat odpadní suroviny nebo snižovat skládkování. Výsledky studie dávají kontrolorům NKÚ plně za pravdu.

Hnutí DUHA ale upozorňuje, že se resort životního prostředí nepoučil a i z nového OPŽP na období 2014 – 2020 plánuje financovat neprioritní projekty – spalovny komunálních odpadů, které odmítá i Evropská komise. Přitom platné domácí i evropské předpisy vyžadují prevenci a zvýšení recyklace. Priority v odpadovém hospodářství stále udává POH ČR z roku 2003.

Dalším důležitým dokumentem je Strategie regionálního rozvoje ČR na období 2014 – 2020. Tento vládou schválený dokument však obsahuje jediné opatření věnující se nakládání s odpady, které zní: „Snížení produkce komunálních odpadů a zvýšení jejich materiálového využití“. Výstavba nových spaloven toto opatření v žádném případě nenaplňuje.

 

Zdroj: denikreferendum.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace