- Reklama -spot_img

ČIŽP zavřela malou fabriku na zpracování plastů

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Česká inspekce životního prostředí zavřela malou fabriku na zpracování plastů v Bystřici nad Pernštejnem. Kontrolovala ji kvůli stížnostem obyvatel na zápach. A při tom zjistila, že tu už téměř rok firma podniká bez povolení. Podnik musí navíc zaplatit pokutu ve výši sto tisíc korun.

Malý chemický závod v Bystřici nad Pernštejnem loni v březnu otevřela společnost Anchor Group. Zhruba desítka zaměstnanců v něm z odpadních plastů vyráběla takzvaný regranulát. Je koncovým stupněm při recyklaci plastů, po dalším zpracování se z něho dělají nové plastové výrobky.

Prakticky od počátku výroby si však sousedé podniku na provoz stěžovali. „Několik stížností přišlo k nám na úřad. Lidem vadil zápach, který připomínal spalování PET lahví v kamnech,“ uvedl bystřický starosta Karel Pačiska.

Úřad do podniku poslal zástupce svého odboru životního prostředí. „Ti poškozování životního prostředí skutečně zjistili. Vydali proto nařízení o zastavení provozu,“ dodal starosta.

Jenže firma si z toho nic nedělala. Provoz neomezila a dál šířila do okolí zápach. Město proto povolalo Českou inspekci životního prostředí. A ta zjistila ještě závažnější nedostatky.

„Provozovatel nemá od března 2014 patřičné povolení k provozu podle zákona o ochraně ovzduší a navíc k využití stavby pro tyto účely není vypořádáno řízení podle stavebního řádu. Neproběhlo ani zjišťovací řízení EIA,“ informoval ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě Jan Panský.

Nejpřísnější trest na Vysočině za poslední rok a půl

Inspektoři tak okamžitě vydali rozhodnutí o zastavení provozu, k tomu přidali pokutu ve výši 100 tisíc korun. Rozhodnutí nabylo právní moci a firma musela podnik uzavřít.

Petr Novotný, ředitel Anchor Group, s.r.o., ČTK řekl, že uznává, že náležitosti potřebné pro provoz linky firma neměla. Uvedl, že výrobu chce obnovit, až povolení na úřadech vyřídí.

Pokutu uloženou ČIŽP Novotný považuje za příliš vysokou. „Nikomu jsme nic špatného nezpůsobili,“ řekl. Zpochybnil, že by zápach pocházel z tohoto provozu. Tvrdí, že lidé si na zápach stěžují, i když linka stojí.

Předtím byla podle informací ČTK linka provozována v nedalekém Dalečíně, i tam si prý sousedé stěžovali na hluk a na zápach. „Právě proto jsme se odstěhovali do Bystřice, do průmyslové zóny,“ řekl k tomu Novotný.

Rozhodnutí o zastavení provozu je tím vůbec nejpřísnějším trestem, jaký může Česká inspekce životního prostředí udělit. V letošním ani v loňském roce u havlíčkobrodského oblastního inspektorátu, který má dohled nad celou Vysočinou, takové pravomocné rozhodnutí nepadlo.

Zdroj: jihlava.idnes.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace