Organizace Greenpeace spustila petici, která požaduje, aby česká vláda přijala opatření, která nejen nastartují ekonomiku po pandemii koronaviru, ale zároveň budou šetrná k životnímu prostředí a ochrání nejzranitelnější lidi, kteří již dnes trpí finančními dopady krize.
Podle Greenpeace je nutné se poučit z vývoje po ekonomické krizi v roce 2008, kdy tehdejší vláda podpořila především korporace a silné ekonomické hráče, zatímco obyčejní lidé a ochrana životního prostředí a klimatu zůstala na druhé koleji. I proto se Česká republika ještě před rozšířením koronaviru potýkala s rozsáhlými ekologickými a sociálními problémy – např. uschlými lesy, úbytkem biodiverzity, neschopností krajiny zadržet vodu či rozmachem obchodu s chudobou a exekucemi, v nichž skončily stovky tisíc lidí.
Jan Freidinger z Greenpeace, říká:
“Stejně jako nyní posloucháme odborníky na ochranu před infekcemi a jednáme podle nich, musíme také naslouchat klimatologům a vědeckým expertům na životního prostředí, kteří nás po celá desetiletí varují před naší vlastní sebezničující činností. Koronavirová pandemie a reakce vlád po celém světě, které pumpují do stávajícího systému biliony, ilustrují, jak nákladné je soustředit se na krátkodobé zisky a opomíjet budování dlouhodobě udržitelného a odolného systému. V případě změny klimatu, stejně jako v případě pandemie, jsou náklady na globální krizi o řády vyšší než náklady na její prevenci. Krizi se musíme snažit předcházet či ji alespoň řešit v počátcích a při jejím řešení se držet poznatků a doporučení vědců a odborníků.”
Kromě nouzových opatření na zastavení šíření infekce, záchranu lidských životů a bezpečných pracovních míst musí vláda podle Greenpeace připravit krizové balíčky, opatření a podněty, které zajistí budoucí zdravotní a finanční zabezpečení lidí a budou postavené na spravedlivějších, bezpečnějších a trvale udržitelných základech.
