Čínská vláda oznámila, že využije všech možných prostředků i donucovacích kampaní za účelem kontrol nových dovozních omezení na odpady, které stále putují do země.
Modré nebe (Blue Sky 2018), akce bude intenzivně probíhat od března do prosince letošního roku. Toto opatření potvrdila čínská Generální správa cel a zaměřuje se na zabránění dovozu recyklovaných materiálů, které jsou uvedeny v novém zákazu a vstoupily v platnost dne 1. ledna, a také na odstranění padělaných importních dokumentů.
Podle úřadů bylo a stále je běžnou praxí, že pašeráci obcházejí dovozní předpisy, různým nezákonným způsobem používají dovozní licence jiných společností.
Blue Sky 2018 navazuje na akci v roce 2017, kde se celníci a úředníci zaměřili na nelegální obchod s odpady. V té době celní inspektoři v celé zemi provedli celou řadu koordinovaných akcí po celý rok, včetně listopadu a prosince .
Tato kampaň souvisí s národním mečem z minulého roku a širší zásah proti pašerákům zahájený už v únoru 2017. Do země se stále dostávají různé nepovolené materiály, které jsou deklarovány, jako surovina k recyklaci.
„Čínský národní meč“ se stal na západě noční můrou s termínem omezení importu recyklovatelných surovin do Číny .
Harry Lee z Čínské Asociace pro plastové odpady (CSPA) tuto skutečnost potvrdil a zdůraznil, že je to další vývoj ekologického národního meče“ proti dovozu nezákonného odpadu.
Podle čínské státní správy cel, loňské akce vedly k zadržení až 900 000 tun tuhého odpadu a stovek zatčení. Čínská celní zpráva vysvětluje, že kampaň byla zaměřena na dovozce, kteří pašovali plastové odpady s využitím zakoupených licencí a dále prodávali materiál domácím nelicencovaným továrnám a dílnám ke zpracování.
Zhang Guangzhi, mluvčí Generální správy cel řekl, že organizace je plně odhodlána „vyšetřovat řadu velkých pašeráckých případů a vymýtit množství pašeráckých gangů a odříznout řadu pašovaných cest, řetězů odpadu a rozhodně budeme blokovat „cizí odpad“.
V letošním roce se akce zaměřuje stejně na zakázané recyklovatelné materiály, tak na podvody s povolením k dovozu.
Ve zprávě (CSPA) se také uvádí, že celní orgány se tvrdě zaměřily na import plastových odpadů. Od 1. ledna do 27. února letošního roku prověřovali více než 50 000 tun dováženého odpadu, z čehož více než 80 procent byl ten plastový odpad.
Generální celní úřad úspěšně prošetřil jednotlivce a společnosti, které pašovali více než 7000 tun ruského odpadního papíru. Šetření probíhalo v řadě celních obvodů v Guangdongu a v dalších celních oblastí, jako je Henan a Jiangsu“.
Mezitím čínská správa vydala v tomto roce sedm dovozních povolení. Opatření mělo vliv na snížení importu a objemu plastových odpadů. Poslední vydaná povolení byla 23. února a schválila dovoz 2 207 tun odpadních plastů. Zatím bylo v roce 2018 schváleno jen 26 509 tun odpadu, které je možné využít, recyklovat v rámci čínského omezení.
Zdroj: customs.gov.cn